Woensdag 23-12: Wie was slachtoffer van Longstay-Willem? Maurice de Hond & Moordjaar 2009

23 Dec

LongstaywillemFascinerend, de documentaire Longstay van Meral Uslu en Maria Mok, maandagavond uitgezonden door de NCRV. Niet eerder kreeg je als buitenstaander zo’n indringend beeld van het leven in zo’n instelling. In dit geval die in het Brabantse plaatsje Zeeland.

Het doet mij denken aan een bijlage van Vrij Nederland, in de jaren tachtig, waarin – ik meen Jannetje Koelewijn – toegang kreeg tot een tbs-kliniek.

De ophef over de ‘sekstherapie’ vind ik niet zo interessant, deze mannen hebben toch al geen leven meer.

Opmerkelijk was wel dat de mannen herkenbaar in beeld kwamen. Ook niet zo gek: wat hebben zij nog te verliezen? Als ‘crimewatcher’ ga je je wel meteen afvragen: wat heeft-ie gedaan, ken ik de slachtoffers?

Willem bijvoorbeeld (foto boven), de man die een tatoeage kreeg aangemeten, vertelde dat hij vastzit sinds 1974, met een onderbreking van 85 tot 87 en dat hij toen weer de fout in was gegaan met een lustmoord. Het slachtoffer was een meisje van 22.

Dat moet heel veel publiciteit hebben gegenereerd destijds (in 1974 tot in de jaren tachtig, dat werd mij niet duidelijk). Willem vertelde dat hij uit een zwartekousenfamilie komt, dat zijn beide ouders – en anderen – hem hadden misbruikt, "voor de auto van pa" en "het gasfornuis" van ma.

Dat lijkt me wat gekleurd, zoals hij ook wel erg in deskundigentaal praatte over zijn delict: het uitoefenen van macht, met veel geweld. Je hoort Freud lachen. Ik probeerde het accent van Willem thuis te brengen. Ik herken het, maar kan het nog niet goed plaatsen. Buurt van Urk? Amersfoort, of toch verder richting Noord-Holland?

De uitzending is te zien op ‘uitzending gemist’ maar ik kan nog geen werkende kopieerbare link vinden. misschien later.

                                                          *

Dehondmrt2008Maurice de Hond was gisteravond ‘vijf jaar later’ bij Jeroen Pauw. Uiteraard kon de Deventer Moordzaak niet onbesproken blijven. Toevallig was ik daar zelf de afgelopen tijd mee bezig: volgende week komt in Panorama een uitvoerig interview met Michaxc3xabl de Jong en zijn vriendin Meike.

Daar wil ik nu niet op vooruitlopen, wel even dit. De Hond noemde als een soort ‘historische gerechtelijke dwaling’ de ‘Hurricane’, de affaire rond bokser Rubin Carter. Zo weergaloos vertolkt door Bob Dylan. Ik heb er en live-versie van, waarin hij het zingt in een Amerikaans tv-programma, met een fantastische violiste.

Als je deze ‘stem des volks’ hoort – en de later uitgebrachte film over de zaak’- zou je meteen naar de gevangenis willen rennen om de deur open te gooien. In werkelijkheid is dit helemaal niet zo’n goed voorbeeld van een gerechtelijke dwaling, eerder het tegenovergestelde. Bij veel mensen die zich er echt in hebben verdiept zijn er nog altijd erg veel twijfels.

Wat mij ook bijbleef was dat volgens De Hond de mensen in zijn omgeving hem altijd zijn blijven steunen omdat ze het met hem eens zijn, ‘op basis van het dossier’. Dus niet op grond van zijn overredingskracht. Laten we zeggen dat ik dxc3¡xc3¡r toch wel enige twijfels over heb.

                                                            *

Ik ben niet zo van lijstjes en terugblikken, eigenlijk, maar in de misdaad ontkom je er toch niet helemaal aan. Hoeveel waren het er in 2009 en wat voor? Misschien wel opvallend: niet xc3xa9xc3xa9n ‘lustmoord’ zoals die van Longstay Willem, die altijd veel woede en onrust veroorzaken. Zoals die op Suzanne Wisman uit Tweede-Exloxc3xabrmond en Melanie Sijbers uit Geldrop. De enige die daarop lijkt is de moord op een bejaarde vrouw in een verzorgingshuis in Meppel, waar de dader ook seksuele bedoelingen had, maar gestoord werd (en is) en tot nu toe heeft weten te ontkomen.

In dit lijstje, dat ik gisteren heb gemaakt, kom ik tot 83 slachtoffers in 2009. Het klopt al niet helemaal meer, er moet er nog eentje bij van gisteren, maar dat werk ik later wel bij.

Januari:

Jongen (uitgaansmilieu, geweld)

Vrouw (jaloerse man)

Man (ruzie met andere man)

Vrouw (boze nieuwe vriend)

Man (psychiatrisch geval, vermoord door vrouw)

Man (liquidatie, door het raam)

Februari:

Mannen (2), liquidaties criminele milieu

Man: wraak (pedofiel)

Vrouw (jaloerse man)

Man (onduidelijk, liquidatie?)

Man (liquidatie, afpersing)

Vrouw (prostituee)

Vrouw (moedermoord, eerwraak)

Man (jaloerse liefdesrivaal)

Man (liquidatie criminele milieu)

Man en zoontje (familiedrama)

Man (roofoverval)

Maart:

Man (liquidatie)

Vrouw (bejaard, diefstal)

Man (wraak)

Man (ruzie drankmilieu)

Man (overspannen, doodgeschoten door politie)

Man (ruzie)

Vrouw (jaloerse man)

Man (roofoverval)

Vrouw (hulpverleningsmilieu)

Man (familieruzie)

Man (slachtoffer van junk)

Man (buitenlander, liquidatie)

Man (liquidatie criminele milieu)

Man (roofoverval)

April:

Vrouw (relatieprobleem)

Man (schietpartij crimineel milieu)

Man (vermist, vermoedelijk liquidatie)

Man (amokmaker in cafxc3xa9)

Man (buitenlander, relatiemoord)

Echtpaar (familiedrama, zelfmoord)

Man (vermist, vermoedelijk dood)

Man (zelfmoord na steekpartij)

Man (zelfmoord na aanslag)

Mei:

Man (liquidatie)

Vrouw (relatiemoord)

Vrouw (relatiemoord of ongeluk)

Vrouw (roofoverv
al)

Man (roof)

Man (ruzie onder jongeren)

Man (liquidatie, cafxc3xa9moord)

Vrouw, twee kinderen, man (familiedrama)

Kind (meisje), relatiemoord

Juni:

Man (liquidatie)

Vrouw (daklozenmilieu)

Man, twee kinderen (familiedrama)

Man (crimineel milieu)

Man (liefdesrivaal)

Mannen (2), liquidaties crimineel milieu

Vrouw (bejaarde, diefstal)

Man (hulpverlener)

Vrouw (bejaard, overval/verkrachting)

Man (familieruzie)

Man (cafxc3xa9ruzie)

Jongen (jeugdruzie)

Juli:

Vrouw (relatiemoord)

Man (uitgaansmilieu, geweld)

Man (huiselijk geweld)

Vrouw (relatiemoord)

Man (huiselijk geweld)

Man (liquidatie crimineel milieu)

Man (uitgaansmilieu, geweld)

Man (liquidatie drugsmilieu)

Man (daklozenmilieu)

Augustus:

Vrouw (relatiemoord)

Man (liefdesrivaal)

Man (daklozenmilieu)

Man (liquidatie crimineel milieu)

Jongen (uitgaansmilieu, geweld)

Vrouw (liquidatie, relatie)

Vrouw (relatiemoord)

Man (relatiemoord)

Man (roofoverval)

Jongen (uitgaansgeweld)

Vrouw (relatiemoord)

Man (financieel conflict)

September:

Man (uitgaansmilieu)

Man (liquidatie crimineel milieu)

Man en vrouw (roofoverval)

Man (relatiemoord)

Jongen (uitgaansmilieu, ruzie om vrouw)

Oktober:

Man (overval)

Man en vrouw (familiedrama)

Man (overval of relatieprobleem)

Man (roofoverval)

November:

Man (relatieprobleem)

Twee mannen (burenruzie)

Man (drugsmilieu, overval)

Vrouw (familieprobleem)

Man (psychisch gestoord)

Man (ruzie crimineel milieu)

Man (liquidatie drugsmilieu)

Man (uitgaansmilieu, geweld)

Man (daklozenmilieu)

Vrouw (moedermoord)

Man (zakelijk conflict)

Jongen (ruzie om meisje)

Vrouw (daklozenmilieu)

Man en kind (familiedrama)

December:

Vrouw (eerwraak)

Man (buitenlander, liquidatie)

Man (uitgaansmilieu, geweld)

Man (motief nog onbekend)

Baby (twee keer, gezinsprobleem)

No Responses to “Woensdag 23-12: Wie was slachtoffer van Longstay-Willem? Maurice de Hond & Moordjaar 2009”

  1. joop December 23, 2009 at 11:18 am #

    Ik heb de documentaire Longstay ook bekeken en ben het met je eens. Nooit eerder kreeg je zo een inkijk in het reilen en zeilen van een TBS-kliniek.Hulde aan de maaksters van deze documentaire.

  2. Joop December 23, 2009 at 11:34 am #

    HJK in de zaak van de Hurricane schreef je:
    Bij veel mensen die zich er echt in hebben verdiept zijn er nog altijd erg veel twijfels.

    Ja en wat geldt bij erg veel twijfels?
    Juist, vrijspraak.

    Ben trouwens benieuwd naar je verhaal in Panorama over M&M, en met name of je net als in Koud Bloed is gebeurd, ze dingen onbekommentarieerd laat beweren die in flagrante tegenspraak zijn met Tactisch Journaal en diverse PV’s.

  3. B-dog December 23, 2009 at 12:03 pm #

    Die longstay in Zeeland is dat in de oude Corridor, wat vroeger de jeugdgevangenis was? Die ingang doet me daar aan denken. Vroeger werd je van het gewone HvB in een grote gevangenisbus met apparte 2 persoons celletjes opgehaald en naar Vught (Nieuw-Vosseveld)gebracht. Onderweg werden de open-kamp gasten eruit gezet. Dat betekende een uur wachten voor de deur in die bus. In de Corridor moesten de gedetineerden houthakken tijdens hun detentie. Iedere jonge deliquent die ooit in Vught kwam op z’n 21e , had bijna altijd eerst al een keer in de Corridor gezeten.

    Beste B-dog,

    Denk het wel, onze Willem was ook druk aan het houthakken.

    Hendrik Jan

  4. diana December 23, 2009 at 1:27 pm #

    Ik denk dat over een tijdje de waarheid Deventer moordzaak boven water komt!!!!

    Beste Diana,

    Volgens mij is die waarheid al een hele tijd boven water, maar die discussie gaan we hier even niet meer voeren.

    Hendrik Jan

  5. arkan December 23, 2009 at 3:14 pm #

    Ook de uitzending bekeken, en ik schrok me dood – hier zitten dus de gevaarlijkste misdadigers van Nederland, zonder noemenswaardige beveiliging, in alle luxe en bewegingsruimte. Prikkels voor hen te over (tv, bladen, radio, wapens (houthakken ?! wtf)

    Belachelijk ze zouden allemaal actief ge-euthanaseerd moeten worden

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: